Ježíšek

11. listopadu 2010 v 14:57 | ÁjInKa :] |  Vánoce

Od kdy naděluje Ježíšek


Ne vždy nosil dárky Ježíšek. Dříve je naděloval sv. Mikuláš,
Nadělování dárků v předvečer narození Ježíše Krista nebo brzy ráno 25. prosince začali v Německu prosazovat protestanti v 16. století v době reformace.
Neohroženým bojovníkem za čistotou křesťanského vyznání byl náboženský reformátor Martin Luther. Kvůli svému odporu ke katolické církvi nechtěl dávat svým dětem dárky na katolický svátek sv. Mikuláše, a proto jim je naděloval až na Štědrý den. Vánočním dárkům, se říkalo Christkind - Ježíšek.

Možná díky paní Lutherové máme nadílku v prosinci 2x.

Děti Martina Luthera se však se nechtěly smířit se zákazem.mikulášské nadílky a s "christkindem".Spor mezi otcem a dětmi prý vyřešila paní Lutherová : dávala dětem dárky na. Mikuláše i na Štědrý den.

Kouzelná moc dárků

Na Štědrý den si lidé dávali dárky nejen v rodině, ale i všem lidem dobré vůle: tovaryšové svým mistrům, hospodáři své čeládce apod.
Dříve lidé věřili v kouzelnou moc dárků, a tak se každý rok dávaly jen symbolické dárky. Děti dostávaly červená jablíčka pro zdraví, sílu a dlouhověkost, sladké perníky pro radost. Od dvanácti let každý rok dostávaly stříbrnou či zlatou minci, která se o půlnoci uschovala. V chudých rodinách se za rok darovala znova. V bohatých se peníze každý rok střádaly a před svatbou se za ně koupila potřebná věc do domácnosti. Mladí lidé byli obdarovávání sladkými perníčky pro slast mládí, nějakou ozdobou pro štěstí a bohatství, či ořechy pro moudrost a zralost.
Dospělí si nadělovali sladkosti a kandované ovoce pro sladký život, vonné masti nebo voňavky pro slávu, štěstí a krásné chvíle, anebo purpurovou látku se zlatou či stříbrnou nití pro vitalitu, a aby měli dost lásky a rodinné pohody.
Zvyk nadělovat si dárky se prý zrodil z nepsané etické povinnosti bohatých pomáhat chudým neboli z lidského soucítění.

Kopíruj pouze se zdrojem!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.