Svatá Lucie

11. listopadu 2010 v 15:22 | ÁjInKa :] |  Vánoce
Lucie se narodila podle dostupných informací někdy kolem roku 284 v sicilském Syrakusy, zemřela o dvacet let později, 13. prosince 304. Za svatou ji považuje jak katolická, tak pravoslavná církev. Uctívají ji i luteránští Norové a Švédi. Tam patří svátek této světice k nejživějším.
Jméno Lucie pochází z latinského slova lux, což znamená světlo. Proto také bývá představována dívkou, která má na hlavě věnec s hořícími svíčkami. Nositelka tohoto jména prý dává naději, že po tmě se k nám vrátí světlo. Proto se v již zmiňovaném Švédsku označuje svátek svaté Lucie jako svátek světel. U nás pochází první písemná zmínka o tomto jméně z roku 1804 od Jana Jakuba Ryby, autora slavné České mše vánoční.

Průvody jsou minulostí
V současné době už jde o "obyčejný" den v kalendáři, který slaví zřejmě jen nositelky tohoto jména. Dříve však provázely svátek patronky slepých obřady a slavnosti, které byly velice různorodé. Šlo například o průvod masek, jenž vedla dívka převlečená za svatou Lucii. Za ní putovaly po vsi postavy, mezi kterými nechyběl kněz, poustevník, kominík, cikán nebo řezník.

V jiném kraji ovšem představovala Lucie symbol strachu a hrůzy. Vsí tady putovala tajemná a mlčenlivá bytost, bíle zahalená a s maskovanou tváří. Naši předci však přisoudili Lucce i lepší a veselejší tvář. To když obcházela vesnici převlečená za starou hrbatou ženu s obličejem zakrytým maskou. Mládež škádlila vařečkou.

Kouzelná moc svaté Lucie
Jak už to bývá, svatým jsou připisovány různé rozené vlastnosti a schopnosti. Lucie není výjimkou. Věřilo se, že je schopná ochránit lidi před čarodějnicemi, které se právě na její svátek scházely, aby škodily všem dobrým lidem.
Lucie je patronkou nejen slepých, ale chrání i švadleny. Snad aby si trochu odpočinuly, nesměly v tento den šít ani prát. A poslední mýtus, který tuto postavu doprovází, letos zřejmě dodržíme. Lucie je totiž považována i za symbol čistoty a její svátek za ideální den pro vánoční úklid.

Jaká byla pravda?
Svatá Lucie je jednou z mála historicky doložených žen. Narodila ve v rodině zámožných křesťanů. Co ale bylo příčinou její mučednické smrti? Zde už se legendy rozcházejí.
Podle jedněch se jí po otcově smrti matka rozhodla provdat za bohatého pohana. Lucie nejen nápadníka odmítla, ale navíc vyžadovala své věno, aby ho rozdala chudým. Když tak udělala, nápadník ji obvinil z tajného křesťanství a soudce jí nechal obětovat pohanským bohům. Lucka ale odmítla. Za to měla být odvlečena do nevěstince, ale stála jako přibitá k zemi a nikdo s ní nepohnul. Kat, který byl přítomen, se rozezlil a vrazil Lucii dýku do hrdla.
Známá je i legenda, podle které si vydloubla oči, aby se nemusela vdát za pohanského ženicha, za což ji Panna Maria obdařila ještě krásnějšíma očima.
Podle další verze měla být Lucie za císaře Diokleciána kvůli svému křesťanskému vyznání upálena, ale plameny se jí vyhnuly, protože jí nechtěly ublížit. Aby kat mohl vykonat rozsudek, musel použít meč. Proto bývá její postava oblečena v bílých šatech přepásaných červeným pásem symbolizujícím krev.

Kopíruj pouze se zdrojem!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.