Tradice Jmelí

23. listopadu 2010 v 15:05 | ÁjInKa :] |  Vánoční Tradice
Proč se stalo jmelí jedním ze symbolů Vánoc? Této věčně zelené rostliny si povšimli již naši předkové. Připadala jim tajemná - vždyť roste vysoko v korunách stromů a její plody, bílé bobule, se podobají perlám a dozrávají právě v prosinci. A protože bylo tajemné, mělo mít i kouzelné účinky. Věřilo se tedy, že chrání před ohněm a zavěšovalo se do domů, aby bránilo v přístupu čarodějnicím a zlým duchům. Věřilo se, že přináší štěstí stejně jako podkova nebo čtyřlístek. Od středověku bylo považováno za magickou rostlinu. Snad i proto, že roste vysoko na stromech a většinou na těch nejhůře přístupných částech koruny a vždy je obráceno k nebi. Odpověď na otázku proč, se dlouho nepodařilo rozřešit. Dnes víme, že semínka skrytá v bílých bobulích rozšiřují ptáci. Aby mohla vyklíčit, musí projít jejich zažívacím ústrojím. O jmelí také existuje mnoho legend. Podle jedné bylo jmelí kdysi stromem, z jehož dřeva byl zhotoven kříž, na kterém zemřel Kristus. Strom prý hanbou seschl, aby se přeměnil v rostlinu, která zahrnuje dobrem všechny, kdož pod ní projdou. Jmelí prý nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, a nikoliv tomu, kdo si jej koupí sám.

Věhlas jmelí coby léčivky byl obrovský. Tak například doktor Pierandrea Matthioli, osobní lékař císaře Ferdinanda I. o jmelí tvrdí, že je třeba listí vzieti a prach z něho udělati. Zimnici třetie den hojie, rány čistí a kosti stvrzuje, a připojuje recepturu, jak si zázračný preparát připravit. Je to jednoduché: kromě jmelí, libry fazolů, tykve a kozího mléka je třeba vzít domácí holoubě rozsekané i s peřím na malé kousky vyjma střev, vlčí krev, sůl a vše dobře utlouci v dřevěném hmoždíři. Na rozdíl od svých učených předchůdců nedoporučuje doktor Matthioli přidávat sušené netopýry, žáby a ani krtky.
Ponechme stranou léčivé vlastnosti jmelí přesto, že i dnes je Viscum album oficiální drogou používanou k léčbě vysokého krevního tlaku, a vraťme se k Vánocům. Jedna z legend říká, že pod snítkou jmelí se mohou všechny osoby, a to bez ohledu na přítomnost kohokoliv jiného, líbat. To však platí jen v období od Vánoc po Nový rok. Kdo se pod jmelím políbí, druhému se zaslíbí, tvrdí dokonce přísloví ze severu Moravy. Jmelí, podobně jako větvičky jehličnatých dřevin přináší podle lidové tradice rodině štěstí, zdraví a úspěch. I kdybychom pominuli tradici, nelze snítce jmelí upřít dekorativní funkci. O Vánocích do našich domovů prostě patří.

Kopíruj pouze se zdrojem!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.