Advent

Adventní věnec - výroba

28. listopadu 2010 v 10:29 | ÁjInKa :]
Přestože je výroba adventních věnců poměrně známou záležitostí, přesto si dovoluji pro inspiraci poslat pár foteček, třeba někomu přijdou vhod...

Co potřebujeme:

  1. polystyrenový kroužek
  2. vazačský drát
  3. větvičky jehličnanů (já používám větvičky z tújek ze zahrádky, sice trošku zežloutnou, ale neopadávají a i na konci adventního času vypadá věnec stále pěkně)
  4. tavná pistolka
  5. 4 svíčky + 4 bodce na svíčky
  6. dle fantazie materiál na zdobení, já dříve vyráběla z přírodních nasušených materiálů (viz. poslední foto), letos jsem se rozhodla pro moderní variantu, na kterou bylo potřeba několik zlatých koulí v různých odstínech zlaté a v různých velikostech, zlaté mašličky, bílé pozlacené textilní lístky, které jsem koupila v květinářství...

Postup:

krok 1
1. Pomocí vazačského drátu přivazujeme nastříhané větvičky postupně na polystyrenový kroužek vždy tak, aby konce větviček pěkně zakrývaly drát, kterým byly přichyceny předchozí větvičky.
krok 2
2. Na bodce napíchneme svíčky a zapíchneme do věnce.
krok 3
3. Na věnec připevníme pomocí drátu nebo tavné pistolky všechny zlaté koule.
krok 4
4. Dozdobíme zlatými mašličkami a bílými pozlacenými lístky.

1.neděle adventní

28. listopadu 2010 v 9:59 | ÁjInKa :]
První neděle adventní je v západaní liturgické tradici dnem, jímž začíná asvent. Připadá na neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Zároveň tato neděle označuje začátek církevního roku. Neděle představuje přechod do adventní doby; je zvykem tuto neděli, kdy se zapaluje první svíce na adventním věnci, tento věnec požehnat.


Kopíruj pouze se zdrojem!

Advent a vše co k němu patří

25. listopadu 2010 v 21:49 | ÁjInKa :]

Advent a vše co k němu patříLetos začíná advent již tuto neděli. Co ale vlastně advent znamená? Proč se slaví a co k němu patří? Nabízíme vám několik informací o adventu, zvycích a tradicích s tímto obdobím spojených, tipy na činnosti, které můžete dělat společně s dětmi a mnoho dalšího.

Co je advent

Advent je vlastně příprava na Vánoce, respektive příchod Ježíše Krista (latinské slovo adventus totiž znamená příchod). Advent trvá čtyři neděle a jeho začátek není pevně stanoven. Závisí na tom, kdy (tedy který den) je 25.prosince. Počítají se vždy čtyři neděle před tímto dnem. Může se tedy stát, že čtvrtá adventní neděle připadne na Štědrý den. Každá adventní neděle má své jméno: první se jmenuje železná, další je bronzová, třetí pak stříbrná a poslední je zlatá neděle.

Adventní věnec

Autor: Clemens Pfeiffer
Autor: Clemens Pfeiffer
V posledních letech se i u nás rozšířila tradice adventních věnců. Tento zvyk je ale starý přes 150 let. Tradiční barva adventního věnce je zelená a červená. Adventní věnec se zpravidla dává na stůl či jiné rovné místo. Můžete jím ozdobit i dveře či jiné svislé plochy. V tomto případě, ale musíte zvolit takový věnec, ze kterého nebudou svíčky vypadávat (a samozřejmě je také nezapalujete), eventuelně věnec bez svíček.
Na adventním věnci jsou vždy čtyři svíčky - za každou adventní neděli jedna. Na železnou neděli se zapálí první svíčka, na bronzovou už hoří dvě svíčky a poslední neděli pak čtyři.
Adventní věnec se dá koupit (a opravdu je z čeho vybírat) a nebo ho lze vyrobit.
Návod na výrobu adventního věnce naleznete zde a nebo také  zde.
Pokud máte pocit, že je pro vás výroba adventního věnce příliš náročná, ale přesto byste si ho chtěli se svými dětmi vyzdobit dle svého, pak je dobrým tipem koupit si základ věnce (třeba již i s větvičkami) a "dotvořit" ho dle vlastní fantazie. Nakonec asi nezáleží na tom, že věnec třeba nebude dokonalý a budou na něm i jiné ozdoby než ty vánoční - důležité je, aby se líbil dětem a měly radost, že si ho vyrobily samy.

Adventní kalendář

Adventní kalendář je u dětí velmi oblíben. S jeho pomocí si umí představit, kolik dní zbývá do Štědrého dne. Zároveň jim to dlouhé čekání na Vánoce usnadní. Adventní kalendář má 24 okýnek. První okénko se otevře 1.prosince a každý další den pak vždy jedno.
Adventní kalendář může mít mnoho různých podob. Je možné zakoupit velmi rozšířené adventní kalendáře s obrázky Vánoc, filmových hrdinů a dalšími náměty, ve kterých je na každý den ukryta čokoláda. Nechcete-li zrovna čokoládu, naleznete kalendáře i s bonbóny či dokonce i s různými drobnými hračkami (doplňky pro panenky, díly stavebnice a podobně). Nabídka je opět velmi široká.
Adventní kalendář si samozřejmě také můžete vyrobit. Tipů a nápadů je velké množství, záleží jen a jen na vaší fantazii. Jednoduchý kalendář lze třeba vyrobit tak, že vystřihnete z papíru (či jiného materiálu) postavičku Mikuláše či třeba zvoneček, jablíčko, andělíčka. Pak vystřihnete proužek papíru, který rozdělíte na 24 dílků a napíšete čísla od jedné do dvacetičtyř. V postavičce či zvonečku (a nebo v naprosto jiném tvaru) prostřihnete dvě díry (budou od sebe vzdálené na šířku dílku na proužku papíru), kterými protáhnete proužek papíru, a to tak, aby vždy bylo vidět jen jedno číslo (zbytek proužku s čísly pak bude ukryt pod adventním kalendářem). Další možností je připravit si 24 krabiček, na které zpředu nalepíte čísla (čísla mohou být napsána třeba na papíru ve tvaru stromečku, zvonečku, andělíčka,…). Do krabiček pak umístíte překvapení na každý den.

Barborka

Jedná se o starý zvyk, který je stále dodržován. Na Barboru, tedy 4.prosince, se uříznou větvičky třešní a nebo višní. Větvičky se pak doma dají do vázy (do vody). Pokud do Štědrého dne větvičky vykvetou, znamená to, že se dívka do roka vdá.

Jmelí

Jmelí je velmi oblíbeným symbolem. Lidé ho mají zavěšené na lustrech či ho dávají do váziček, a to většinou v barvě přírodní (zelená) a nebo stříbrné či zlaté. Se jmelím je spojeno mnoho pověr a legend. U nás je tradicí pod jmelím někoho políbit. Také se říká, že jmelí si člověk nemá koupit sám, ale má mu ho někdo darovat - obdarovanému pak přináší štěstí.

Adventní doba dnes

Adventní doba je v dnešní době sice stále spojena s přípravou na Vánoce, ale poněkud jinak než tomu bylo dříve (adventní doba byla dobou postní a zároveň dobou zklidnění). Období adventu je spojeno s mnoha kulturními a dalšími akcemi, například divadelní představení, koncerty, rozsvěcení vánočních stromečků, výrobou věcí s vánoční tématikou a další. Samozřejmě je to zároveň období zvýšených nákupů, a to nejen dárků, ale i jídla či vánočních ozdob a doplňků. K adventu neodmyslitelně patří i "návštěva" Mikuláše, čerta a anděla. Které dítě by se netěšilo na "sladkou" nadílku od Mikuláše a zároveň nezpytovalo svědomí před příchodem čerta?

Závěr

Děti Vánoce bezesporu milují. Čekání na ně však pro děti může být někdy dlouhé, a tak jim jejich čekání můžete zkrátit a zpříjemnit návštěvou divadla či koncertu, výrobou vánočních svícínků či adventního věnce, pečením cukroví a mnoha dalšími činnostmi. Snad každé dítě ocení, když mu maminka s tatínkem dovolí vyzdobit před Vánoci byt či pomáhat při pečení cukroví. Přejeme vám mnoho radosti při těchto činnostech a těšíme se na vaše nápady a tipy.

Kopíruj pouze se zdrojem!

Čtyři svíčky

11. listopadu 2010 v 14:56 | ÁjInKa :]
ČTYŘI SVÍČKY

Hořely čtyři svíčky na adventním věnci,
tak tiše, že bylo slyšet jak svíčky začaly hovořit.
První svíčka vzdychla a řekla:
Jmenuji se MÍR.
Moje světlo sice svítí, ale lidé žádný mír nedodržují.
Její světélko bylo čím dál tím menší, až docela zhaslo…

Světlo druhé svíčky zakmitalo a svíčka řekla.
Jmenuji se VÍRA.
Jsem ale zbytečná, protože lidstvo nechce o bohu nic vědět.
Nemá tedy cenu, abych svítila.

Průvan zavál místností a druhá svíčka zhasla…

Tiše a smutně se ke slovu přihlásila třetí svíčka.
Jmenuji se LÁSKA.
Už nemám sílu, abych hořela. Lidé mě odstavili na stranu.
Vidí jen sami sebe a žádné jiné, ktere by měli mít rádi.
A s posledním záchvěvem zhaslo i toto světlo…


V tom vešlo do místnosti dítě, podívalo se na svíčky
a řeklo.
Vy musíte přeci svítit a né být zhaslé!
A skoro začalo plakat…

V tom se dostala ke slovu i čtvrtá svíčka a pravila.
Neboj se, dokud já svítím, můžeme i ostatní svíčky znovu zapálit.
Jmenuji se NADĚJE.

Zapálilo dítě od této svíčky zápalku a rozsvítilo znovu ostatní svíčky.


Plamen naděje by nikdy neměl ve Tvém životě zhasnout…
A každý z nás by měl plameny:
Míru,
Víry,
Lásky
a Naděje, neustále udržovat.


Kopíruj pouze se zdrojem!

Adventní Kalendář

1. listopadu 2010 v 21:20 | ÁjInKa :]
Tuto vánoční tradici si nejvíce vychutnávají hlavně děti, a to doslova. V adventním kalendáři každý den otevírají jedno ze čtyřiadvaceti okének (adventní kalendáře obvykle začínají 1. prosincem a končí Štědrým dnem - což z hlediska adventní doby není úplně přesné. Ta totiž začíná čtvrtou neděli před Štědrým dnem), za kterým na ně čeká překvapení. Obvykle v podobě sladkosti nebo čokolády. Pro děti to je vlastně jakési příjemné odpočítávání čekání na Ježíška.
Dříve se adventní kalendáře vyráběly ručně, např. z kartonového papíru a obsahovaly nejrůznější motivy, výjevy a citace z bible atd. Dnes se již ve většině případů můžeme setkat jen se "supermarketovými" adventními kalendáři s převážně komerčními motivy či obrázky Santa Clause.

Kopíruj pouze se zdrojem!

Adventní věnec

1. listopadu 2010 v 21:18 | ÁjInKa :]
Adventní věnec patří k nejrozšířenějším symbolům Vánoc a je zvěstovatelem blížících se vánočních svátků. Obvykle se jedná o věnec spletený a zdobený chvojím, šiškami, mašličkami, případně jeřabinami apod.
Jeho nedílnou součástí jsou čtyři svíčky, které představují čtyři adventní neděle. Adventní doba, čas, ve kterém křesťané očekávají narození Spasitele, totiž začíná čtyři neděle před Vánoci. Tradici velí, aby se každou neděli na adventním věnci zapálila další svíčka, takže o první adventní neděli hoří jedna a v poslední adventní neděli se rozzáří všechny čtyři svíčky najednou. Světlo pro křesťany symbolizuje blížící se příchod Krista. Zvyk má ale velkou oblibu i v ateistických domácnostech. Nedělní posezení u adventního věnce pro lidi znamená příležitost k zastavení se v předvánočním shonu a připomínku blížících se nejkrásnějších svátků v roce.

Kopíruj pouze se zdrojem!

Advent

1. listopadu 2010 v 21:18 | ÁjInKa :]

Advent

Původ slova "Advent" můžeme hledat v latinském slovu "adventus" - příchod. Příchodem je myšlen příchod Spasitele Ježíše Krista.
Advent trvá čtyři týdny, během které si věřící připomínají blížící se oslavu příchodu Vykupitele - Kristova narození. Adventní období se rozděluje na čtyři neděle před Vánoci. První se nazývá železná, druhá stříbrná, třetí bronzová a poslední před Vánoci je zlatá.
Počátek adventu nemá pevné datum. Poslední adventní neděle totiž vždy připadá na na neděli před 25. prosincem. První adventní neděle proto připadá na období mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Advent však vždy končí o půlnoci na Štědrý den, tedy 24. prosince. Ve výjimečném případě tak zlatá neděle může připadnout i na Štědrý den.
První zmínky o slavení adventu pocházejí z jižní Galie a ze Španělska koncem 4. století. Někdy od 12. či 13. století se advent stal začátkem nového liturgického roku.
Advent by měl být také dobou zklidnění, očekávání a půstu. Lidé na venkově měli za sebou podzimní práce spojené se sklizněmi a připravovali se na zimu. Režim se přizpůsoboval krátkým prosincovým dnům. Hospodyňky zavařovaly, sušily švestky a křížaly z jablek…
V době adventu se nesmělo jíst maso teplokrevných živočichů, používaly se rostlinné oleje, nesmělo se mastit sádlem ani máslem. Na stůl proto často putovala čočka, hrách, nemaštěné vdolky a ryby. Koneckonců kapr, jako hlavní chod při štědrovečerní večeři, období půstu uzavíral.
Advent by měl zůstat především dobou duchovní. Je ale pravdou, že v současné době je hojně (zne)užíván ke komerčním účelům. Obchodníci přicházejí s vánočními nabídkami a vánoční ozdobou rok od roku dříve, mnohdy již v průběhu října. Je pak na každém z nás, abychom si dobu adventu nenechali devalvovat v pouhé nákupní šílenství a předvánoční shon. Byla by to škoda.

Kopíruj pouze se zdrojem!

Advent a Adventní svátky

24. října 2010 v 11:29 | ÁjInKa :]
Prvním adventním svátkem je 30.listopad den sv. Ondřeje
Den jednoho z dvanácti apoštolů býval dnem věštění. S tímto svátkem je spojena tradice lití olova. Nad plamenem svíčky dívky na lžíci roztavily olovo a přes klíč, jehož zuby tvořily kříž, ho rychle vylily do studené vody. Z tvaru, které vytvořilo ztuhlé olovo, pak hádaly, jaký bude jejich příští manžel - (krásný, ošklivý, hrbatý atd.) a jaké bude jeho řemeslo.
Dalšími tradicemi bylo i hledání podoby svého nastávajícího ve vysekané díře v ledu (kde jeho zjev měly prozradit stíny) a klepání na dveře kurníku. Pokud první zakokrhal kohout, dívku čekaly v příštím roce vdavky. Pokud se ozvala slepice, svatba měla roční odklad.

Adventní věnce

24. října 2010 v 11:19 | ÁjInKa :]
Adventní věnec
 
 

Reklama