Vánoce

Vánoční Návštěvy

11. listopadu 2010 v 15:21 | ÁjInKa :]
Naprosto nevhodné je ovšem také dostavit se o půl hodiny dřív, když má hostitelka ještě mokré vlasy a hostitel je dosud v pyžamu. Pokud vám není už při pozvání jasně řečeno, abyste například dorazili kdykoli během odpoledne, respektujte udanou hodinu, s nanejvýš desetiminutovým zpožděním a nulovým předstihem. V žádném případě pak nechoďte o Vánocích ke komukoli bez pozvání - to, že se na vaši bodrou poznámku: "Rozhodli jsme se, že vás přepadneme," lidé zdvořile usmějí a pozvou vás dál, ještě neznamená, že jste jim nezkazili celý den.

Co se týče programu, který hostitelé připravili, platí, že ať se vám líbí, nebo ne, podřiďte se mu. Na úvahy o tom, jak vás nudí domácí video, je až na návštěvě pozdě - pokud vám včas nedošlo, že by bylo lepší pozvání slušně odmítnout, tak si námitky nechte a netvařte se otráveně. Kapitolu samu pro sebe tvoří děti - berete-li je s sebou, měli byste si být jisti, že je zvládnete. V opačném případě je radši na těch pár hodin dejte k babičce. Nevychovaný a drzý spratek totiž nikomu roztomilý nepřipadá, byť to třeba ze zdvořilosti někdo řekne. Rozvážní buďte také při konverzaci - máte-li podezření, že váš manžel spává s hostitelkou, nechte řešení tohoto problému na jindy.

Pokud právě prožíváte partnerskou krizi, zůstaňte radši doma - kvůli tomu, aby vyslechli vaši hádku, vás hostitelé jistě nezvali. Někdy bývá příčinou problémů alkohol - hlídejte si proto bedlivě "svou" míru, abyste třeba pod vlivem páté sklenice vánočního punče neřekli něco, co by vás později mrzelo. Neméně důležité jako přijít včas je také ve vhodnou chvíli se rozloučit. Odejít hned potom, co jste snědli oběd, je stejně nezdvořilé jako zůstat na večeři, pokud jste na ni nebyli předem pozváni. Každopádně se s hostiteli před odchodem nejen rozlučte, ale také jim poděkujte za pozvání a pochvalte, jak se posezení vydařilo - a to i v případě, že máte naopak dojem, že to bylo příšerné (alespoň budete příště vědět, ke komu nechodit).

Kopíruj pouze se zdrojem!

Vánoční stromeček

11. listopadu 2010 v 14:59 | ÁjInKa :]
Umělé vánoční stromečky mají nesporně mnoho výhod - vydrží řadu let, takže ve výsledku přijdou velmi lacino, dají se osprchovat od prachu, neopadává z nich jehličí na koberec atd. Nevýhodu mají sice jen jednu, ale zato také nespornou a pro mnohé skoro nepřekonatelnou - nevoní…

Pokud patříte k těm, pro něž tato okolnost kouzlu Vánoc neubírá, rozhodněte se pro ně. Stejně tak v případě, že chcete mít ustrojený stromek doma jen na Štědrý večer, protože pak třeba odjíždíte na hory. Vybírejte však vždy s vkusem. Rozhodně je nejvhodnější zelená, neozdobená forma, kterou si můžete dotvořit podle vlastních představ a každý rok jinak. Živé vánoční jehličnany jsou v porovnání s umělými popravdě řečeno trochu problémovými spolubydlícími. Navíc se prodávají čím dál tím dráž, a přiznejme si, že to je dobře. Všem je nám přece jasné, že pokácet strom, který rostl několik let, jen kvůli tomu, aby nám pár dní zdobil byt, je poněkud barbarské.

Nicméně vůně jehličí a živá zeleň jako symbol života a naděje mají svůj nenahraditelný půvab, to je marné. Samozřejmě, že překrásné, perfektně rostlé vánoční jedličky jsou pěstovány jen pro tento účel, ale i tak je jich škoda. Množství kyslíku, jež mohly nám všem poskytnout, kdybychom je nechali žít, je nezanedbatelné. Jejich cena z nich naštěstí činí jakýsi poměrně výlučný luxus, k němuž bychom se neměli uchylovat jen proto, že nevíme, co s penězi. Mnohem vhodnější je nehledět tolik na dokonalost tvaru a vzít zavděk levnějším jehličnanem z lesních průřezů, který by musel padnout tak jako tak, aby mohli růst ostatní stromky. I ten si však pořiďte pouze v případě, že u vás pobyde alespoň do Tří králů.

Živé stromky vyhozené k popelnicím hned den po Štědrém večeru jsou opravdu plýtváním. Výborným kompromisem, jenž se dostává stále víc do módy, je živý stromeček v květináči. Na Vánoce si ho doma ustrojíte a potěšíte se jím a na jaře ho prostě zasadíte na zahradě či v lese. V některých zemích Evropy jsou dokonce v parcích vymezena místa, kam lze zjara jehličnany přesadit. Tak se na Vánoce potěšíte vůní jehličí a zároveň přírodě a ovzduší nejen neuškodíte, ale ještě prospějete.

Kopíruj pouze se zdrojem!

Ježíšek

11. listopadu 2010 v 14:57 | ÁjInKa :]

Od kdy naděluje Ježíšek


Ne vždy nosil dárky Ježíšek. Dříve je naděloval sv. Mikuláš,
Nadělování dárků v předvečer narození Ježíše Krista nebo brzy ráno 25. prosince začali v Německu prosazovat protestanti v 16. století v době reformace.
Neohroženým bojovníkem za čistotou křesťanského vyznání byl náboženský reformátor Martin Luther. Kvůli svému odporu ke katolické církvi nechtěl dávat svým dětem dárky na katolický svátek sv. Mikuláše, a proto jim je naděloval až na Štědrý den. Vánočním dárkům, se říkalo Christkind - Ježíšek.

Možná díky paní Lutherové máme nadílku v prosinci 2x.

Děti Martina Luthera se však se nechtěly smířit se zákazem.mikulášské nadílky a s "christkindem".Spor mezi otcem a dětmi prý vyřešila paní Lutherová : dávala dětem dárky na. Mikuláše i na Štědrý den.

Kouzelná moc dárků

Na Štědrý den si lidé dávali dárky nejen v rodině, ale i všem lidem dobré vůle: tovaryšové svým mistrům, hospodáři své čeládce apod.
Dříve lidé věřili v kouzelnou moc dárků, a tak se každý rok dávaly jen symbolické dárky. Děti dostávaly červená jablíčka pro zdraví, sílu a dlouhověkost, sladké perníky pro radost. Od dvanácti let každý rok dostávaly stříbrnou či zlatou minci, která se o půlnoci uschovala. V chudých rodinách se za rok darovala znova. V bohatých se peníze každý rok střádaly a před svatbou se za ně koupila potřebná věc do domácnosti. Mladí lidé byli obdarovávání sladkými perníčky pro slast mládí, nějakou ozdobou pro štěstí a bohatství, či ořechy pro moudrost a zralost.
Dospělí si nadělovali sladkosti a kandované ovoce pro sladký život, vonné masti nebo voňavky pro slávu, štěstí a krásné chvíle, anebo purpurovou látku se zlatou či stříbrnou nití pro vitalitu, a aby měli dost lásky a rodinné pohody.
Zvyk nadělovat si dárky se prý zrodil z nepsané etické povinnosti bohatých pomáhat chudým neboli z lidského soucítění.

Kopíruj pouze se zdrojem!

Vánoce - Moderní Trendy

1. listopadu 2010 v 21:17 | ÁjInKa :]
Vánoce - moderní trendy

Jakkoliv se zdály být před několika měsíci v nedohlednu, už jsou Vánoce zase za dveřmi. Někdo dává stále přednost klasickým vánočním barvám, které patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako ošatka na prostřené vánoční tabuli plná ovoce a oříšků.


Kdo však sleduje trendy moderní doby, vyžaduje vánoční kolekce barev a tvarů, které jsou takzvaně "IN".


Světlo Vánoc
Tento styl je charakterizován celou paletou světlých, jemných odstínů žluté a okrové barvy. Ke zdůraznění můžeme použít zlatou barvu. Vhodnými materiály jsou porcelán, glazovaná keramika, broušené sklo a křišťál, zlato, měď a stříbro.


Půvab tmavé barvy
V tomto případě použijeme odstíny zelené, které se střídají s tmavými tóny šedé až černé. Nepatrný důraz tvoří hnědá. Z vhodných materiálů můžeme jmenovat hrubou kameninu, kámen, jemné, ale silné materiály s přírodním vzhledem jako plsť, kožešiny, mech, peří. Dále pak oslnivě barevné sklo a nablýskaný kov. Dále pak oslnivě barevné sklo a nablýskaný kov. Celá forma je inspirována prostou elegantní krásou nepravidelných přírodních tvarů. V dekoracích se uplatní zejména nepravidelná neopracovaná struktura, proutěné výrobky a hrubě tkané látky s pruhovaným a kostkovaným vzorem.


Elegance
Tento styl používá kombinace šedé a jemně fialkové barvy, doplněné malinovou a světle modrou do lila. Tvary jsou čerpány z ledové přírody, dominuje jednoduchost a svěžest, například vzory
ledových květů, listů nebo krápníků. Vhodné jsou přírodní materiály, kameny, tvarované sklo.

Smyslnost a vzrušení obstará řada červených a hnědých odstínů, od světlých tónů hnědé až k elegantním tónům intenzivní červené a bordó. Podo
bu neotřelé, velmi osvěžující kombinace vytváří ostře růžovočervená s tělovou elegantní barvou. Z použitého materiálu můžeme jmenovat například kůži, semiš, hedvábí, satén, barevné sklo, korálky a flitry, lak a glazovaný porcelán. DOPORUČENÍ PŘÁTELŮM


Klasika

Samozřejmě, že stále aktuální zůstává také nabídka klasických barevných kombinací červené, modré, zelené, zlaté i stříbrné. Stále častěji se u sušených květin objevuje použití barevných flitrů. Další skupinu vánočního zboží, která se stala populární, tvoří rozličné drátěné ozdoby, jako například závěsné dekorace, zápichy různých tvarů a barev či girlandy, které se dále kombinují s jiným materiálem (sisal, skeletované listy). Stále osvědčené zůstávají proutěné košíky, hvězdy, koule, zvonky, pestrá paleta dýhových obalů,
různé zapichovací a závěsné přízdoby, vánoční keramika, svíčky a nespočet dalších výrobků, které zde nelze všechny vyjmenovat.

Kopíruj pouze se zdrojem!
 
 

Reklama